We are a leading Manufacturer & Exporter of Tower and Ladders Repairing Services such as Aluminium Ladder Repair & Services, Mobile Tower Ladder Repair & Services and Aluminium Tower Ladder Service from India.
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Color | Silver |
| Dimension | All |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| I deal in | New Only |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Brand | Instafit |
| Warranty | 1 year |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 25000 / Unit Get Latest Price
| Extended Height | 30 ft (9.1 m) |
| Ladder Type | Tiltable |
| Closed Height | 16 ft (4.9 m) |
| Anodised | Yes |
| Sliding | 2 |
| Brand | Zebrik |
| Warranty | 1 Year |
Product Description:
A flourishing enterprise in this domain, engaged in presenting a wide range of Aluminum Tiltable Tower Ladder. These ladders are manufactured utilizing quality aluminium alloy and latest techniques. The offered ladders come with platform system where the user can stand and execute the task. The whole ladders are built and designed adhering to industry standards so that perfect balance and accuracy can be guaranteed. Besides, clients can get the ladders from us at cost effective rates.16-28 Feet
₹ 4000 / Unit Get Latest Price
| Ladder Type | Tower Ladder |
| Total Height | 40 ft |
| Load Capacity | 250 kg |
| Number of Steps | 8 |
| Usage/Application | Material Handling |
| Material | Aluminum |
| Is It Anti Corrosion | Anti Corrosion |
| Brand | Zebrik |
| Warranty | 1 Year |
| Equipment Type | Mechanical Equipment |
| Application/Usage | Industrial |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Weight | 15 kg |
| Wheels | 4 |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Aluminium |
| Number of Items | 1 |
| Warranty | 12 months |
| Equipment Type | Mobile Tower Ladder |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sasi Kala (Sales Incharge)
360 Degree Global Equipments Private Limited
Door No.23, Plot No.1,2,3,4and5, Padasalai Street, Mel Ayanambakkam
Chennai - 600095, Tamil Nadu, India