Offering you a complete choice of products which include Ladder Rental Services such as Aluminium Ladders Rental Services, Aluminum Tower Ladder Rental Services, Wall Support Ladder Hire, Wall Support Extension Ladder Hire, Self Support Ladder Hire, Self Support Extension Ladder Hire and many more items.
₹ 2400 / Feet Get Latest Price
| Height | 50ft |
| Design Type | Vertical |
| Wheels | 4 |
| Equipment Type | Mechanical Equipment |
| Anodised | Yes |
| Rental Duration | >1 Week |
| Color | Silver |
| Material | Aluminium |
| Brand | Zebrik |
| Warranty | 1 year |
Minimum order quantity: 1 Feet
| Closed | Extended | Usable Height |
| 08' Ft | 14' Ft. | 11' Ft. |
| 10' Ft. | 17' Ft. | 14' Ft. |
| 12' Ft. | 21' Ft. | 18' Ft. |
| 14' Ft. | 25' Ft. | 22' Ft. |
| 16' Ft. | 29' Ft. | 26' Ft. |
| 18' Ft. | 32' Ft. | 29' Ft. |
| 20' Ft. | 35' Ft. | 32' Ft. |
| Special Size On Request | ||
₹ 18000 / Unit Get Latest Price
| Height | 15 Feet |
| Scaffold Type | Mobile |
| Rental Duration | >1 Week,1 Week |
| Material | Aluminium |
| Number of Items | 1 |
| Application/Usage | Residential |
| Brand | Zebrik |
| Warranty | 1 year |
| Anti Corrosion | Yes |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 1800 / Feet Get Latest Price
| Height | 50ft |
| Design Type | Vertical |
| Wheels | 4 |
| Scaffold Type | Mobile, Supported, Rolling |
| Rental Duration | >1 Week |
| Dimension | L 26F, W6F,H12F |
| Brand | Zebrik |
| Number of Items | 1 |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
Minimum order quantity: 1 Feet
Dimension: L 26F, W6F,H12F
Surface Type: Hot Dipped Galvanized
₹ 7800 / Unit Get Latest Price
| Anodised | Yes |
| Weight | Standard |
| Ladder Type | Climbing, Step Ladder |
| Foldable | Yes |
| Number Of Wheels | No |
| Warranty | 1 year |
| Dimensions (l x b x h) | All |
| Brand | Zebrik |
| Color | Silver |
| Material | Alumnium |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 2500 / Unit Get Latest Price
| Ladder Type | Double Side Step |
| Material | Aluminium |
| Rental Duration | >1 Week |
| Color | Silver |
| Brand | Zebrik |
| Brand/Model | ZIRL |
| Warranty | 1 year |
| Meterial | Aluminium |
Minimum order quantity: 1 Unit
Features:
Available height:
Available types:
₹ 500 / Unit Get Latest Price
| Scaffold Type | Mobile |
| Equipment Type | Ladder |
| Ladder Type | Climbing |
| Maximum Height Needed | <15 Feet |
| Customization | Not Customized |
| Is It Adjustable | Adjustable |
| Is It Anodised | Anodised |
| Is It Anti Corrosion | Anti Corrosion |
| Is It Foldable | Foldable |
| I deal in | New Only |
Minimum order quantity: 1 Unit
Available height:
Available types :
₹ 20000 / Unit Get Latest Price
| Extended Height | 30 ft (9.1 m) |
| Load Capacity | 120 kg |
| Ladder Type | Scaffolding |
| Closed Height | 20 ft (6.1 m) |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Construction |
| Equipment Type | Mechanical Equipment |
| Rental Duration | >1 Week |
| Number of Items | 1 |
| Warranty | 1 year |
| Brand | Zebrik |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 13500 / Unit Get Latest Price
| Application/Usage | Residential |
| Scaffold Type | Supported, Rolling |
| Equipment Type | Mechanical Equipment |
| Number of Items | 1 |
| Rental Duration | >1 Week |
| Warranty | 1 year |
| Anti Corrosion | Yes |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 2500 / Unit Get Latest Price
| Scaffold Type | Mobile, Supported |
| Equipment Type | Mechanical Equipment |
| Rental Duration | >1 Week |
| Application/Usage | Industrial |
| Maximum Height Needed | <25 Feet |
| Anti Corrosion | Yes |
| Warranty | 1 year |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 95700 / Unit Get Latest Price
| Extended Height | 30 ft (9.1 m) |
| Load Capacity | 120 kg |
| Ladder Type | Tiltable |
| Closed Height | 16 ft (4.9 m) |
| Wheels | 4 |
| Number of Sections | 2 Section |
| Anodised | Yes |
| Color | Silver |
| Max load | 150 Kgs |
| Material | Aluminium |
Minimum order quantity: 1 Unit
We offer wide range of Titable Mobile Tower Ladder
Features:
Specifications:
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Scaffold Type | Supported, Suspended, Mobile, Rolling |
| Maximum Height Needed | <25 Feet |
| Rent Duration | 3 Days |
| Rental Duration | >1 Week |
| Meterial | Aluminium |
| Warranty | 1 year |
Minimum order quantity: 1 Piece
Specification:
₹ 1500 / Feet Get Latest Price
| Ladder Type | Standard (A-Type) |
| Height | 6 ft (1.8 m) |
| Load Capacity | 150 kg |
| Climbing Side | Two-Sided |
| Step Type | Flat Step |
| Step | Two Step, Four Step, Five Steps |
| Color | Silver |
| Anodised | No |
| Anti Corrosion | Yes |
| Material | Aluminium |
| Condition | New |
Product Description:
We are one of the most renowned names of the market involved in presenting Cable TV Maintenance Ladder to honored customers.Specifications:
₹ 28000 / Unit Get Latest Price
| Extended Height | 20 ft (6.1 m) |
| Load Capacity | 180 kg |
| Ladder Type | Scaffolding |
| Closed Height | 14 ft (4.3 m) |
| Number of Sections | 3 Section |
| Brand | Zebrik |
| Anodised | Yes |
| Meterial | Aluminium |
| Warranty | 1 year |
| Anti Corrosion | Yes |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 81000 / Unit Get Latest Price
| Extended Height | 25 ft (7.6 m) |
| Load Capacity | 250 kg |
| Ladder Type | Scaffolding |
| Closed Height | 18 ft (5.5 m) |
| Number of Sections | 3 Section |
| Brand | Zebrik |
| Anodised | No |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Tilltable |
| Meterial | Aluminium |
| Warranty | 1 year |
Minimum order quantity: 1 Unit
Specifications:
₹ 3500 / Month Get Latest Price
| Scaffolding Type | Tube And Clamp |
| Working Height | Upto 10 m |
| Rental Basis | Per Day |
| Material | Mild Steel |
| Platform Width | 1.2 m |
| Location | Pan India |
| Scaffold Type | Mobile, Rolling, Supported |
| Equipment Type | Mechanical Equipment |
| Rental Duration | >1 Week |
| Maximum Height Needed | <15 Feet |
| Brand | Zebrik |
| Warranty | 1 year |
Sasi Kala (Sales Incharge)
360 Degree Global Equipments Private Limited
Door No.23, Plot No.1,2,3,4and5, Padasalai Street, Mel Ayanambakkam
Chennai - 600095, Tamil Nadu, India