We are a leading Manufacturer of aluminium staircase ladder in chennai, mobile step ladder in chennai, aluminium staircase ladder, step ladder, telescopic tower ladder and deluxe wide step ladder from Chennai, India.
₹ 170000 / Piece Get Latest Price
| Ladder Type | Self Supported Ladder |
| Height | 20 ft |
| Weight | 170 |
| Number Of Steps | 20 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Height | 12 ft |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 28000 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | 360 Degree |
| Color | Silver |
| Structure | Step Ladder |
Minimum order quantity: 1 Unit
Staircase Ladder is also known as Step Or Stage Ladder.
Specifications:
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Anodised | Yes |
| Weight | 5 KG Variable |
| Dimensions (l x b x h) | Double Width 2m Length, Width 1.4 m Single Width lemgth 2M, Width 0.7M |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Available height:
Available types:
₹ 18300 / Unit Get Latest Price
| Structure | Tiltable |
| Step | Five Steps |
| Brand | Zebrik |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 17000 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Brand | Zebrik |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
| Warranty | 1 |
| Structure | Step Ladder |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 28000 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Industrial |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | 360 Degree |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Unit
Aluminium made of HE 30 grade T6 temper HINDALCO make.
Description:
• Main Extrusion made up of Aluminium alloy 'C' Section 66 x 32 x 3.18mm thickness of Aluminium made of HE 30 grade T6 temper HINDALCO make.
• Steps made up of 26mm x 3 mm thickness Non slip, extra grip round corrugated flutted Pipe steps.
Specifications:
a). 3" wide steps(Tubular Ladder)
Available Heights:
6, 8, 10, 12, 14, 15, 16, 18, 20,....upto 24 in feet
b). Round corrugated flutted pipe steps
Available Heights:
6, 8, 10, 12, 14, 15, 16, 18, 20,....upto 24 in feet
c). 2 1⁄2" wide special box type steps
Available Heights:
6, 8,1 0, 12, 14, 15, 16, 18,.........upto 20 in feet
d). 3 1⁄2" wide special box type steps
Available Heights:
6,8,10,...upto 12 in feet
e). 4 1⁄2" wide special box type steps
Available Heights:
6,8,10,...upto 12 in feet
Specifications
₹ 15000 / Unit Get Latest Price
| Color | Silver |
| Material | Mild Steel |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
Minimum order quantity: 1 Unit
360 Degree Self Supporting Telescopic Ladder Mounted on small wheels 20" to 36", 20" to 50"
Aluminium made of HE 30 grade T6 temper HINDALCO make.
Specifications:
Available Heights(in feets):
'10-17', '12-20', '15-25', '17-30', '18-32', '20-36', '24-40'
₹ 12000 / Unit Get Latest Price
| Design Type | Modular |
| Material | Aliminium |
| Technique | Hot Rolled |
| Anodised | Yes |
| Color | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Aluminium made of HE 30 grade T6 temper HINDALCO make.
Specifications:
Available Heights(in feets):
'10-17', '12-20', '15-25', '17-30', '18-32', '20-36', '24-40'
₹ 4300 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Step | Four Step |
| Anodised | Yes |
| Dimensions (l x b x h) | 66 x 32 x 3. 18mm |
| Color | Silver |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 1 Unit
Prominent & Leading Manufacturer and Exporter from Chennai, Bangalore we offer Aluminium Scaffolding such as Aluminium Scaffolding Ladders, Aluminium Mobile Tower Scaffolding, Aluminium Mobile Scaffolding, Mobile Scaffold Tower and Scaffold with Stairway.
Specifications:
Available height:
Available types:
₹ 7500 / Unit Get Latest Price
| Ladder Type | Folding Ladder |
| Working Height | 12 ft |
| Foldable Sections | 2 Section |
| Material | Aluminium |
| Mounting Type | Free Standing |
| Load Capacity | 180 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | 360 Degree |
| With Cage | No |
| Technique | Hot Rolled |
| Structure | Step Ladder |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Owing to the features like lightweight and versatility, the Aluminium Wall Extension Ladder is extensively used at various shops and homes. The Aluminium Wall Extension Ladder, we offer, is made using quality aluminum that assures high load bearing capacity and longer service life. The clients can avail the Aluminium Wall Extension Ladder from us at the market leading price.
Specifications:
₹ 4200 / Unit Get Latest Price
| Ladder Type | Folding Platform |
| Platform Height | 1.5 m |
| Platform Size | 1000×1200 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Aluminium |
| Wheel Type | No Wheel |
| Load Capacity | 500 kg |
| Anodised | Yes |
| Color | silver |
| Weight | Approx 25 Kg |
| Is It Foldable | Foldable |
| Brand | Zebrik |
| Warranty | 1 |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 110000 / Unit Get Latest Price
| Working Height | 16 m (52 ft) |
| Width Type | Single Width |
| Color | Silver |
| Platform Length | 2.0 m (6.5 ft) |
| Load Capacity | 250 kg |
| Access Type | Stairway |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Warranty | 1 Year |
| Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 1 Unit
Specifications:
a). Single with scaffold
Available Heights:
Start from 6 feet upto 20 feet
800 x 1550 mm
b). Double with scaffold
Available Heights:
Start from 6 feet upto 60 feet
1300 x 1800 mm
₹ 35000 / Unit Get Latest Price
| Total Height | 30 ft (9.1 m) |
| Structure Type | Self Supported (A-Type) |
| Color | Silver |
| Load Capacity | Client Spec |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Aluminium |
| Brand | Zebrik |
| Anodised | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
We are providing our clients with a comprehensive range of Aluminum Telescopic Ladder. Made using supreme quality raw material, the offered Aluminum Telescopic Ladders satisfy the requirements of clients. Furthermore our offered products that we offer are checked on various quality parameters by a team of experienced and skilled professionals so as to deliver a flawless range of products.
Features:
₹ 27900 / Unit Get Latest Price
| Platform Height | 3 m |
| Number of Steps | Client Spec |
| Wheel Type | Pneumatic Wheel |
| Load Capacity | 400 kg |
| Material | Aluminium |
| Color | Silver |
| Warranty | 1 Year |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Zebrik |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 4900 / Unit Get Latest Price
| Ladder Length | 4.8 m (16 ft) |
| Number Of Sections | 3 Section |
| Load Rating | 180 kg |
| Color | Aluminium |
| Material | Aluminium |
| Duty Rating | Industrial Duty |
| Operation Type | Rope And Pulley |
| Brand | Zebrik |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Anti Corrosion | Yes |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
We maintain quality in our entire product range including Outdoor Support Extension Ladder. The offered range is available in various specifications which best suit the exact demand of our clients. Our Outdoor Support Extension Ladder is highly appreciated in the market for their salient attributes. They are developed using high grade of raw material in highly advanced technological advanced skills. We assure our clients that our products will give trouble free long service to the user.
Features:
₹ 17500 / Unit Get Latest Price
| Ladder Type | Single Side Step |
| Working Height | 12 ft |
| Number of Steps | 6 Step |
| Load Capacity | 200 kg |
| Material | Aluminium |
| Anti Corrosion | Yes |
| Movable | Yes |
| Size | 24x 24mm |
| Condition | New |
| Maximum working load | 240 kgs |
| Thickness | 66 x 32 x 3.18mm |
Minimum order quantity: 1 Unit
Features :
Available height:
Available types:
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Structure | Step Ladder |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Specifications:
Available height:
Available types:
₹ 22000 / Unit Get Latest Price
| Ladder Type | Extension Type |
| Working Height | 16 ft |
| Number of Steps | 12 Step |
| Material | Aluminium |
| Foldable Sections | 2 Section |
| Load Capacity | 200 kg |
| Brand | 360 Degree |
| Size | 66 x 32 x 3.18mm thickness |
| Color | Blue ,White,Green |
| Usage/Application | Industrial |
| Structure | Step Ladder |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 5600 / Unit Get Latest Price
| Total Height | 6 ft (1.8 m) |
| Load Capacity | 90 kg |
| Ladder Style | Trolley Step |
| Platform Height | 6 ft (1.8 m) |
| Material | Aluminium |
| Number of Steps | 4 |
| Brand | 360 Degree |
| Color | silver |
| Warranty | 1 |
| Available Type | Skid proof fluted mullion |
| Structure | Step Ladder |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Being a quality conscious firm, we are presenting a quality assured assortment of Warehouse Mobile Platform Ladders. The Warehouse Mobile Platform Ladders are recommended for their hassle free performance. Easy to install these products are known for their reliability.
Features:
₹ 17000 / Unit Get Latest Price
| Ladder Type | Climbing |
| Working Height | 16 ft |
| Foldable | Yes |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Aluminium |
| Usage Area | Indoor Outdoor |
| Load Capacity | 150 kg |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Aluminium made of HE 30 grade T6 temper HINDALCO make.
Description:
Specifications:
a). 3" wide steps(Tubular Ladder)
Available Heights:
6,8,10,12,14,15,16,18,20,....upto 24 in feet
b). Round corrugated flutted pipe steps
Available Heights:
6,8,10,12,14,15,16,18,20,....upto 24 in feet
c). 2 1⁄2" wide special box type steps
Available Heights:
6,8,10,12,14,15,16,18,.........upto 20 in feet
d). 3 1⁄2" wide special box type steps
Available Heights:
6,8,10,...upto 12 in feet
e). 4 1⁄2" wide special box type steps
Available Heights:
6,8,10,...upto 12 in feet
Sasi Kala (Sales Incharge)
360 Degree Global Equipments Private Limited
Door No.23, Plot No.1,2,3,4and5, Padasalai Street, Mel Ayanambakkam
Chennai - 600095, Tamil Nadu, India