Providing you the best range of aluminium support ladders, maintenance ladders, self support with extension ladder, aluminium self support ladder, self supporting ladder and self support extension ladder in chennai with effective & timely delivery.
₹ 800 / Feet Get Latest Price
| Ladder Type | Climbing, Step Ladder |
| Height | 18 ft (5.4 m) |
| Load Capacity | 120 kg |
| Anodised | Yes |
| Foldable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Material | Alumnium |
Product Details:
₹ 7000 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Brand | Zebrik |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
| Warranty | 1 |
| Structure | Step Ladder |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 9700 / Unit Get Latest Price
| Color | Silver |
| Adjustable | Yes |
| Load Capacity (Kilogram) | 240 Kgs |
| Material | Aluminium |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
Minimum order quantity: 1 Unit
Available height:
Available types:
₹ 2800 / Feet Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Usage/Application | Domestic |
| Anodised | Yes |
| Ladder Type | Step Ladder |
| Is It Foldable | Foldable |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Zebrik |
| Meterial | Aluminium |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 4 Feet
₹ 7000 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Industrial |
| Anodised | Yes |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Get Latest Price
| Height | 30 ft |
| Ladder Type | Self Supported Ladder |
| Usage/Application | Industrial |
| Is It Anodised | Anodised |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 25300 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Height | 5-30 Feet |
| Brand | instafit |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Color | Blue,Red,Green |
| Structure | Combination Ladders |
| Warranty | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 28000 / Unit Get Latest Price
| Ladder Type | Climbing, Step Ladder |
| Load Capacity | 250 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Aluminum |
| Anodised | Yes |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Unit
Ladder made from 67mm x 31mm x 3.15mm high tensile aluminium 'C' section. Steps made from non-slip type fluted pipe. Manila rope and spring type lock for extension and locking. Rubber shoes for self-support. Ladder having working plateform along with safety guard.
| Closed Feet | Extended Feet | Standard Size of the Ladder Available |
Closed |
Extended Feet |
| 8 | 14 | 10 | 17 | |
| 12 | 21 | 14 | 25 | |
| 16 | 29 | 18 | 32 | |
| 20 | 36 | 22 | 40 | |
| 24 | 44 |
₹ 10000 / Unit Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Anodised | No |
| Ladder Type | Climbing |
| Foldable | Yes |
With wide expertise in this domain we have come up with high grade Self Support Ladder with Top Handle. These are manufactured using high superior quality aluminum alloys that are procured from some of the best vendors in this industry. These are widely acclaimed for their strong frame, light weight, ease to use, low maintenance, solid grip and multi-purposes. Our ladders are applicable for domestic purpose, electrical works or any industrial job that is to be done at a height. The product is provided with 16”in length and 8”in width platform on top that gives enough space to stand in a balanced manner. Clients can avail these form us in different height options of:
Specifications:
₹ 11500 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Brand | Zebrik |
| Max load(kilogram) | 150 kg, 90 kgs |
| Structure | Step Ladders |
| Warranty | 1 year for Manufacturing Defects |
| Size(feet) | 12ft, 8ft |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Product Description:
We are offering Extension Ladders to our client.Available heights:
₹ 24000 / Piece Get Latest Price
| Tower Type | Double Mast |
| Maximum Working Height | 60 ft |
| Mounting Type | Free Standing |
| Material | Aluminium |
| Wheels | 4 |
| Extension Mechanism | Winch |
| Load Capacity | 250 kg |
| Anodised | Yes |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Zebrik |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features:
₹ 15000 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Size | 66 x 32 x 3. 18mm thickness of he 30 |
| Color | Black |
| Usage/Application | Industrial |
| Structure | Combination Ladders |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Self support ladder:
Available height:
Available types :
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 22000 / Unit Get Latest Price
| Dimensions (l x b x h) | 66 x 32 x 3. 18mm |
| Material | MS |
| Brand | Zebrik |
| Color | Silver |
| Warranty | 1 Year |
| Is It Anodised | Anodised |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Features :
Available height:
Sasi Kala (Sales Incharge)
360 Degree Global Equipments Private Limited
Door No.23, Plot No.1,2,3,4and5, Padasalai Street, Mel Ayanambakkam
Chennai - 600095, Tamil Nadu, India