Leading Manufacturer and Exporter of Aluminium Mobile Tower Scaffold such as Mobile Tower Scaffold with Stairway, Aluminium Mobile Scaffold, Aluminium Mobile Scaffold with Step, Double Width Aluminium Mobile Scaffold Tower, Mobile Scaffolding with Ladder, Aluminum Scaffolding and many more items from Chennai.
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Height | 20ft |
| Design Type | Vertical |
| Dimensions | 6 x 4 feet |
| Wheels | 4 |
| Color | silver |
| Brand | Insta fit |
| Usage/Application | building and commercial |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40800 / Meter Get Latest Price
| Dimension | All |
| Color | Silver |
| Warranty | 1 Year |
| Condition | New |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Height | 4 Meter |
| Width | Double |
Minimum order quantity: 4 Meter
₹ 97000 / Unit Get Latest Price
| Color | Silver |
| Condition | New |
| Portable | Yes |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Brand | Instafit |
| Meterial | Aluminium |
| Warranty | 1 year |
Minimum order quantity: 1 Unit
Features:
Available height:
Platform size:
₹ 48000 / Unit Get Latest Price
| Color | Silver |
| Condition | New |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Brand | Instafit |
| Meterial | Aluminium |
| Warranty | 1 year |
Minimum order quantity: 1 Unit
Double width aluminum mobile tower scaffold with stair:
Available height:
Platform size:
₹ 49000 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Color | Silver |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Brand | Instafit |
| Meterial | Aluminium |
| Warranty | 1 year |
Minimum order quantity: 1 Piece
Double width aluminum mobile tower scaffold with stair:
Available height:
Platform size:
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Working heights can be extended | yes |
| Safe Working Load | 250 kg |
| Maximum working load | 270 kg |
| Product Code | ISFDW |
| Working Heights | 16 Mtrs |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Color | Silver |
| Load Capacity | 180kg |
| Height | 12 Feet |
| Wheels | 4 |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Warranty | 1 year |
| Size | 2x850MM |
| Number Of Wheels | 4 |
| Usage/Application | bulling and commercial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 67200 / Unit Get Latest Price
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Instafit |
| Warranty | 1 year |
| Material | Mild Steel |
| Meterial | Aluminium |
Minimum order quantity: 1 Unit
Double width aluminum mobile tower scaffold with stair:
Available height:
Platform size:
₹ 29500 / Meter Get Latest Price
| Dimension | All |
| Color | Silver |
| Height | 2 M |
| Width | Single |
| Brand | Instafit |
| Warranty | 1 year |
Minimum order quantity: 2 Meter
Product Description: Aluminum scaffold double width with Internal Stairway of HINDALCO Make of HE30 Grade 6063 alloy and t6 temper With IS 733 Grade
₹ 64000 / Unit Get Latest Price
| Color | Blue,White |
| Warranty | 1 year |
| Condition | New |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Material | Aluminum |
| Brand | Instafit |
| Meterial | Aluminium |
Minimum order quantity: 1 Unit
Features:
₹ 220000 / Unit Get Latest Price
| Dimension | Scaffold Width-1.35 M, Scaffold Length-2.00 M Platform Height-3.50 M To 14.10 M |
| Warranty | 1 Year |
| Condition | New |
| Portable | Yes |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Brand | Instafit |
| Material | Aluminium |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 215000 / Piece Get Latest Price
| Size | Scaffold Width-1.35 M, Scaffold Length-2.00 M Platform Height-3.50 M To 14.10 M |
| Maximum Load | Approx: 150 kg |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Color | Silver |
| Material | Aluminium |
| Brand | 360 degree |
Minimum order quantity: 1 Piece
Specifications:
Sasi Kala (Sales Incharge)
360 Degree Global Equipments Private Limited
Door No.23, Plot No.1,2,3,4and5, Padasalai Street, Mel Ayanambakkam
Chennai - 600095, Tamil Nadu, India