Pioneers in the industry, we offer tower scaffolding ladder, aluminum scaffold tower with stairway, aluminum scaffolding for tanks, double width scaffold with stairway for hire, mobile aluminum scaffold tower without stairway and tanks aluminum scaffolding from India.
₹ 10370 / Unit Get Latest Price
| Product Type | Mobile |
| Material | Aluminium |
| Condition | New |
| Color | Silver |
| Brand | Instafit |
| Vertical Size (Standard) | 3.0 m (10 ft) |
| Ledger Size (Horizontal) | 2.5 m (8 ft) |
| Pipe Thickness | 3.2 mm |
| Wheels | 4 |
| Dimension | Frame Height 2000mm Width 1350 Mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Double width aluminum mobile tower scaffold with stair:
Available height:
Platform size:
₹ 177700 / Meter Get Latest Price
| Working Height | 6 m (20 ft) |
| Width Type | Double Width |
| Platform Length | 1.8 m (6 ft) |
| Load Capacity | 225 kg |
| Access Type | Ladder |
| Material | Aluminium |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Height | 8 Meter |
| Width | Single |
| Brand | Instafit |
| Meterial | Aluminium |
Minimum order quantity: 8 Meter
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Dimension | Platform Size: 2400x600mm; Door size: 508x723x12mm |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Color | Standard |
| MODEL | Platform Size mm | Platform Height mm |
| 135202 | 1350 X 2000 | 2000 |
| 135203 | 1350 X 2000 | 3000 |
| 135204 | 1350 X 2000 | 4000 |
| 135205 | 1350 X 2000 | 5000 |
| 135206 | 1350 X 2000 | 6000 |
| 135207 | 1350 X 2000 | 7000 |
| 135208 | 1350 X 2000 | 8000 |
| 135209 | 1350 X 2000 | 9000 |
| 135210 | 1350 X 2000 | 10000 |
| 135211 | 1350 X 2000 | 11000 |
| 135212 | 1350 X 2000 | 12000 |
| 135213 | 1350 X 2000 | 13000 |
| 135214 | 1350 X 2000 | 14000 |
| 135215 | 1350 X 2000 | 15000 |
| General Specifications | Size (MM) |
| Frame | 2300x850mm. Pipe Size - 52x2.5mm |
| Diagonal Braces | 2560mm(L) x 52mm Dia. |
| Horizontal Braces | 2300mm(L) x 52mm Dia. |
| Wheel with Stopper 8" | 250mm(h), Dia. 150mm, 50mm(Thk) |
| Guard Rail | 1350x880mm |
| Plain Platform | 2400x600mm |
| Trap door Platform | Platform Size: 2400x600mm; Door size: 508x723x12mm |
| Ladder with frame | Distance between steps = 250mm |
| Stabilizer Aluminum Tube size | 52 x 2.5mm x 0.995kg/mtr |
₹ 12700 / Meter Get Latest Price
| Working Height | 6 m (20 ft) |
| Width Type | Double Width |
| Platform Length | 1.8 m (6 ft) |
| Load Capacity | 225 kg |
| Access Type | Ladder |
| Color | Silver |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Meterial | Aluminium |
| Brand | Instafit |
| Height | 2 M |
| Width | Single |
Minimum order quantity: 2 Meter
₹ 27000 / Unit Get Latest Price
| Scaffold Type | Supported, Mobile |
| Rental Duration | >1 Week |
| Cup Lock Type | Rolling |
| Foldable | No |
| Location | Chennai |
| Material | Aluminium |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 70250 / Meter Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Color | Silver |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 2 M |
| Width | Double |
| Brand | Instafit |
We offer wide range of Mobile Tower Scaffold Double Width Without Stairway
Features:
Specification:
Platform Size:
₹ 10800 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Dimension | Scaffold Width-1.35 M, Scaffold Length-2.00 M Platform Height-3.50 M To 14.10 M |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Height | 4 Meter |
| Width | Double |
Minimum order quantity: 4 Unit
₹ 23530 / Meter Get Latest Price
| Working Height | 16.0 m |
| Platform Height | 10.0 m |
| Tower Width | 1.5 m |
| Material | Aluminium |
| Number Of Platforms | Multi Platform |
| Load Rating | 300 kg |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Height | 10 Meter |
| Meterial | Aluminium |
| Brand | Instafit |
| Width | Double |
₹ 10800 / Meter Get Latest Price
| Working Height | 16 m (52 ft) |
| Width Type | Single Width |
| Platform Length | 2.5 m (8 ft) |
| Load Capacity | 250 kg |
| Access Type | Stairway |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Material | Aluminium |
| Features | Lockable Casters |
| Meterial | Aluminium |
| Brand | Instafit |
| Height | 4 Meter |
| Width | Double |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 4 Meter
Aluminium made of HE 30 grade T6 temper HINDALCO make.
Description:
Specifications:
a). Single with scaffold
Available Heights:
Start from 6 feet upto 20 feet
800 x 1550 mm
b). Double with scaffold
Available Heights:
Start from 6 feet upto 60 feet
1300 x 1800 mm
₹ 14200 / Unit Get Latest Price
| Color | Silver |
| Dimension | All |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Number Of Wheels | 4 |
| Usage/Application | Industrial |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 25000 / Unit Get Latest Price
| Shape | H |
| Material | Aluminium |
| Color | Silver |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Color | White,Yellow |
| Wheels | 4 |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Thickness | 3.00/3.20/3.25mm |
| Finishing | HDG/EG/PAINT |
| Loading | 500tons |
| Tube Size | O.D.48.3mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sasi Kala (Sales Incharge)
360 Degree Global Equipments Private Limited
Door No.23, Plot No.1,2,3,4and5, Padasalai Street, Mel Ayanambakkam
Chennai - 600095, Tamil Nadu, India