Our product range includes a wide range of aluminum folding carrier ladder, aluminum trolley ladder, heavy duty folding ladder, aluminum mobile scaffolding tower in chennai, degree tower ladder in chennai and cantilever scaffold towers.
₹ 17000 / Unit Get Latest Price
| Ladder Type | Step Ladder |
| Working Height | 10 ft |
| Number Of Steps | 5 Step |
| Usage/Application | Industrial |
| Load Capacity | 120 kg |
| Ladder Grade | Heavy Duty |
| Structure Design | Double Side |
| Material | Aluminum |
| Anodised | Yes |
| Is It Foldable | Foldable |
| Color | Silver |
| Is It Adjustable | Adjustable |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 38000 / Unit Get Latest Price
| Ladder Type | Step Ladder |
| Total Height | 12 ft |
| Load Capacity | 180 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Anodised | Yes |
| Weight | Maximum working load 240 kgs |
| Dimensions (l x b x h) | 66 x 32 x 3.18mm |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 1 Unit
Minimum 4 feet – maximum 20 feet
AVAILABLE TYPESPlatform 2 meter X 0.7 meters trolley section
Aluminium trolley section
Features:
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Residential |
| Ladder Type | Step Ladder |
| Color | Silver |
| Warranty | 1 year |
| Customization | Customized |
| Is It Foldable | Foldable |
| I Deal In | New Only |
| Brand | Zebrik |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Working heights can be extended | 40 |
| Safe Working Load | 270 Kg |
| Maximum working load | 12 mtrs |
₹ 83000 / Piece Get Latest Price
| Height | 50ft |
| Ladder Type | A Type |
| Design Type | Horizontal |
| Dimensions | 8 x 5 feet |
| Usage/Application | Industrial |
| Wheels | 5 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17800 / Unit Get Latest Price
| Working Height | 16 m (52 ft) |
| Width Type | Double Width |
| Color | Aluminium |
| Material | Aluminium |
| Wheels | 4 |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 15700 / Unit Get Latest Price
| Brand | Zebrik |
| Material | Aluminium |
| Color | Silver |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Meterial | Aluminium |
| Warranty | 1 year |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 21000 / Unit Get Latest Price
| Color | Silver |
| Material | Aluminium |
| Warranty | 1 year |
| Number Of Wheels | 4 |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
Minimum order quantity: 1 Unit
Backed by advanced technologies and modern amenities, we offer an extensive range of Aluminum Access Tower that is valued for optimum quality and high strength. We deliver them in varied specifications and are delivered within limited time frame.
Aluminum Scaffold Tower suit required heights and platforms measuring from:
Features:
₹ 4200 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Structure | Step Ladder |
| Size | All |
| Color | Silver |
| Brand | 360 Degree |
| Technique | Hot Rolled |
| Is It Foldable | Foldable |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Get Latest Price
| Height | 40ft |
| Design Type | Vertical |
| Dimensions | 8 x 5 feet |
| Color | Silver |
| Brand | 360 |
| Wheels | 4 |
Get Latest Price
| Height | 25ft |
| Design Type | Vertical |
| Dimensions | 8 x 5 feet |
| Wheels | 5 |
| Brand | 360 |
Get Latest Price
| Height | 40ft |
| Design Type | Vertical |
| Dimensions | 8 x 5 feet |
| Color | Silver |
| Brand | 360 |
| Wheels | 4 |
₹ 7900 / Unit Get Latest Price
| Ladder Type | Tower Ladder |
| Total Height | 6 ft |
| Load Capacity | 150 kg |
| Number of Steps | 4 |
| Material | Aluminium |
| Step | Five Steps |
| Anodised | Yes |
| Anti Corrosion | Yes |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
| Condition | New |
Minimum order quantity: 1 Unit
Available height:
₹ 4200 / Unit Get Latest Price
| Ladder Type | Step Ladder |
| Total Height | 6 ft |
| Load Capacity | 150 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Number of Steps | 5 |
| Step Type | Flat Steps |
| Material | Aluminum |
| Anodised | Yes |
| Color | Silver |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 20000 / Unit Get Latest Price
| Ladder Type | Step Ladder |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Height | 20 ft |
| Anodised | Yes |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 8400 / Unit Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Color | Aluminium |
| Height | 5-15 Feet |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 12300 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Ladder Type | Climbing |
| Color | Silver |
| Warranty | 1 |
| Customization | Customized |
| Is It Adjustable | Adjustable |
| Is It Foldable | Foldable |
| I Deal In | New Only |
| Brand | Zebrik |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 53800 / Piece Get Latest Price
| Color | Aluminium |
| Dimensions (l x b x h) | All |
| Weight | Customized |
| Anodised | Yes |
| Brand | Instafit |
| Warranty | 1 year |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are offering Aluminium Tower Ladder in chennai and supplying our products to all over south India for sale and rental. With well experience in the same industry we are supplying quality products to our customer. Owing to their distinctive features, these find wide applications in diverse industrial and commercial areas. Further, these are available in customized designs as per varied requirements of clients.
Some of the Applications:
₹ 20000 / Unit Get Latest Price
| Design Type | Step Ladder |
| Height | 5 -10 Feet |
| Material | Aluminium |
| Anodised | Yes |
| Weight | Maximum working load 90 kgs |
| Dimensions (l x b x h) | 66 x 32 x 3.18mm |
Minimum order quantity: 1 Unit
360 DEGREE -SSEL
Feature:Main extrusion made up of aluminium alloy ‘C’ section 66 x 32 x 3.18mm thickness of HE30 grade T6 temper. HINDALCO MAKE step made up of 26mm x 3 mm thickness non slip,extra grip round corrugated flutted pipe steps. Both sides assembled with ladder section steps easy sliding of rope, stoppers and pulley arrangements high quality leg grip rubber shoes for bottom legs. Non slip extra grip standing platform top tool tray safety rings,etc,. Maximum working load: 90 kgs
AVAILABLE HEIGHTClosing 8 feet – extension 36 feet (2 sliding)
AVAILABLE TYPESSkid proof round rungs each side.
₹ 50000 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Dimensions (l x b x h) | All |
| Usage/Application | Industrial |
| Number Of Step | 4 |
| Anodised | Yes |
| Color | Silver |
| Weight | Standard |
| Is It Adjustable | Adjustable |
| Is It Foldable | Foldable |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
We are offering a quality examined range of Aluminum Auto Folding Ladder in several customizations. Having modular adjustment and advanced folding mechanism, the offered folding ladder is mostly preferred by clients of retail shops, malls, warehouses, factories, etc. we provide this ladder as per client requirement.
Features:
Easily foldable
Fine finish
Easy to lift and move
₹ 1400 / Feet Get Latest Price
| Anodised | No |
| Anti Corrosion | Yes |
| Available Type | Skid proof fluted mullion, Skid proof round rungs |
| Condition | New |
| Material | Aluminium |
| Step | Five Steps, Four Step |
| Structure | Step Ladder, Combination Ladders |
Product Description:
Comprehensive range of good quality aluminum steps designed for trade and industrial use.
Construction :-
Size of top tread -150mm (6") | |
Width of serrated non-slip treads -75mm (3") | |
Fitted with non-skid polypropylene feet all round | |
This single -sided stepladder is constructed with hi-strength heat tempered, extruded aluminum | |
The ladder is built with Full Channel front and rear stiles and Extra Wide (75mm) serrated steps with stiles varies uniformly along the length | |
Deeply serrated, double riveted steps | |
3" full channel front side rails | |
Heavy-duty non-pinch aluminum outside spreader braces | |
Available...3ft,4ft,5ft,6ft,7ft 8ft |
₹ 18300 / Unit Get Latest Price
| Extended Height | 40 ft (12.2 m) |
| Load Capacity | 150 kg |
| Ladder Type | Tiltable |
| Closed Height | 16 ft (4.9 m) |
| Brand | Zebrik |
| Dimensions (l x b x h) | 650 x 650 x 1508 mm / 650 x 650 x 1508 mm (Round Tube) |
| Weight | 118 Kg / 130 Kg |
| Anodised | Yes |
| Meterial | Aluminium |
| Warranty | 1 year |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 5400 / Feet Get Latest Price
| Extended Height | 25 ft (7.6 m) |
| Load Capacity | 150 kg |
| Ladder Type | Step Ladder |
| Closed Height | 20 ft (6.1 m) |
| Dimensions (l x b x h) | 580mm x 1680mm |
| Anodised | Yes |
| Brand | Zebrik |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 36000 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Height | 12 ft |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 60000 / Unit Get Latest Price
| Extended Height | 25 ft (7.6 m) |
| Load Capacity | 250 kg |
| Ladder Type | Step Ladder |
| Closed Height | 10 ft (3.0 m) |
| Wheels | 4 |
| Number of Sections | 3 Section |
| Anodised | Yes |
| Material | Aluminium |
| Structure | A Type |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 28400 / Unit Get Latest Price
| Total Height | 4 ft (1.2 m) |
| Load Capacity | 10 TON |
| Ladder Style | A-Type Platform |
| Platform Height | 4 ft (1.2 m) |
| Number of Steps | 10 |
| Material | Aluminium |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | 360 Degree |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 6000 / Unit Get Latest Price
| Extended Height | 30 ft (9.1 m) |
| Load Capacity | 150 kg |
| Ladder Type | Scaffolding |
| Closed Height | 12 ft (3.7 m) |
| Number of Sections | 3 Section |
| Brand | Zebrik |
| Max load | 150kg |
| Material | Aluminum Alloys |
| Length | 8.5M |
| Ladder Section | 3 |
| Collapsed Size | 3.54m |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 12000 / Unit Get Latest Price
| Material | Aliminium |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Usage/Application | Domestic |
| Anodised | Yes |
| Ladder Type | Step Ladder |
| Weight | Stavdard |
| Dimensions (l x b x h) | All |
| Is It Foldable | Foldable |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Height | 20 ft |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 6200 / Unit Get Latest Price
| Number of Steps | 4 Steps |
| Ladder Type | Step Ladder |
| Load Capacity | 150 Kg |
| Grade | Heavy Duty |
| Color | Silver |
| Anodised | Yes |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 10000 / Unit Get Latest Price
| Anodised | Yes |
| Ladder Type | Step Ladder, Gangway |
| Brand | Zebrik |
| Warranty | 1 year |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Aluminum Marine Gangway highly used in shipping industries for heavy usage of materials as well as passengers. Made as per the custom based requirements. These are light in weight, easily movable and long lasting.
Construction:
Features:
₹ 5600 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Usage/Application | Industrial |
| Ladder Type | Climbing |
| I Deal In | New Only |
| Brand | Zebrik |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Rope Ladder |
| Meterial | Aluminium |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 14000 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Color | Silver |
| Anodised | Yes |
| Brand | Zebrik |
| Weight | Standard |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Features:
Robust design
Fine finish
Corrosion resistance
Sasi Kala (Sales Incharge)
360 Degree Global Equipments Private Limited
Door No.23, Plot No.1,2,3,4and5, Padasalai Street, Mel Ayanambakkam
Chennai - 600095, Tamil Nadu, India