Manufacturer of a wide range of products which include aluminum trolley step ladder, self support ladder with one side wheel, trolley step ladder, frp trolley step ladder, aluminium trolley ladders and aluminum tubular ladder.
₹ 18500 / Unit Get Latest Price
| Material | MS |
| Weight | 240 kg |
| Is It Anodized | Anodized |
| I Deal In | New Only |
| Dimensions (l x b x h) | 66 x 32 x 3.18mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 19000 / Piece Get Latest Price
| Ladder Type | Tower Ladder |
| Structure | Step Ladder |
| Total Height | 14 ft |
| Load Capacity | 150 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Aluminium |
| Color | Silver |
| Brand | 360 Degree |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We provide Jeep Mounted Tower Ladder with excellent properties. This Tower Ladder, we provide, is mounted on Jeep that allows flexibility in working system. This Mobile Tower Ladder has total MS frame and nut bolt fittings. We provide the Jeep Mounted Tower Ladder in the market at affordable price.
| Closed Feet | Extended Feet | Standard Size of the Ladder Available | Closed Feet | Extended Feet |
| 10 | 24 | 20 | 50 | |
| 12 | 30 | 22 | 56 | |
| 14 | 34 | 24 | 60 | |
| 16 | 40 | |||
| 18 | 44 |
₹ 18200 / Unit Get Latest Price
| Ladder Type | Warehouse Step |
| Platform Height | 4 m |
| Number of Steps | 12 Step |
| Material | SS |
| Wheel Type | Rubber Castor |
| Load Capacity | 400 kg |
| Anodised | Yes |
| Weight | Approx 25 Kg |
| Number Of Wheels | 4 |
| With Cage | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Features :
Available height:
Available types:
₹ 8999 / Unit Get Latest Price
| Working Height | 5 to 8 ft |
| Structure | A Shape |
| Technique | Hot Rolled |
| Size | 66.00mm X 31.00mm |
| Material | Aluminium |
Product Description: Being a leading enterprise of this industry, we are offering a huge range of FRP Trolley Step Ladder.
₹ 27000 / Unit Get Latest Price
| Platform Height | 30 ft (9.0 m) |
| Load Capacity | 250 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Duty Rating | Heavy Duty |
| Step | 4-7 Step |
| Anodised | Yes |
| Color | Silver |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 1 Unit
Our organization is engaged in offering a wide range of Aluminum Trolley Ladders. These ladders are manufactured using high tensile alloy, which is sourced from the most reliable vendors of the market. The offered ladders are available in various specifications to meet the diverse requirements of our clients.
The ladders offered by us are widely demanded and appreciated by the clients for their following features:
Specifications:
| Available in Height as per Under | |
| 6 ft | 8 ft |
| 10 ft | 12 ft |
| Plate form Size | 18”*18” |
| Sides | 66 *33 mm “C” Section |
₹ 450 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Usage/Application | Domestic |
| Anodised | Yes |
| Ladder Type | Step Ladder |
| Weight | Standard |
| Dimensions (l x b x h) | ALL |
| Is It Foldable | Foldable |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Zebrik |
| Warranty | 1 Year |
Product Description:
Considered as a trusted name in the market, we bring forward an exclusive range of Aluminum Tubular Ladder. Following to the market set norms and a guideline; offered products are best in quality and provide optimum performance. These ladders are made by using finest quality raw material in line with set global norms and standards. In addition to this, we check our entire ladder before release on numerous quality aspects.
Sasi Kala (Sales Incharge)
360 Degree Global Equipments Private Limited
Door No.23, Plot No.1,2,3,4and5, Padasalai Street, Mel Ayanambakkam
Chennai - 600095, Tamil Nadu, India