Pioneers in the industry, we offer frp industrial ladder, frp supporting stool type ladder, frp foldable ladder, frp ladder, frp wall support ladder and frp wall support extendable ladder from India.
₹ 12000 / Unit Get Latest Price
| Height | 8 ft |
| Material | Mild Steel |
| Technique | Hot Rolled |
| Brand | 360 Degree |
| Structure | Step Ladder |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 8000 / Unit Get Latest Price
| Ladder Type | Step Ladder |
| Structure | A Type |
| Number Of Step | 5 |
| Material | All Aluminium Raw Material used (Alloy Temper) confirming to (IS-733-1975)(latest) |
Minimum order quantity: 1 Unit
| FRP Self Supporting Stool Type Step Ladder | ||
| Sides :- Fibre Glass (FPR) Pultruded Channel (Rectangular tube Optional ) | ||
Steps :-Aluminium 26mm square corrugated (Optional FRP 32 mm round Corrugated supported by aluminium tube). | ||
| Platform of size 400x300 mm | ||
| Anti skid rubber shoe on the upper and lower side . | ||
| Size Minimum 5' Maximum 20' | ||
| Rungs Braces on Steps ( optional if required ) | ||
| All Aluminium Raw Material used (Alloy Temper) confirming to (IS-733-1975)(latest) | ||
₹ 8600 / Feet Get Latest Price
| Length | 2500 mm |
| Width | 580 mm |
| Height | 5.2 Feet |
| Net Weight | 4.25Kg |
| Brand | Zebrik |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 4 Feet
Product Description:
We are engaged in offering a quality assured assortment of FRP Ladders. The FRP Ladders are available in different models, specifications and sizes that can be customized to meet the requirements of the clients. Besides, these products are safe to use.
Features:
₹ 12000 / Unit Get Latest Price
| Ladder Type | Extension Ladder |
| Working Height | 20 ft |
| Insulation Rating | 220 kV |
| Side Rail Material | FRP Pultruded |
| Step Material | Aluminium |
| Load Capacity | 180 kg |
| Color | Silver |
| Material | Aluminium |
| Loading Capacity | 10 ton |
| Brand | Zebrik |
| Usage/Application | Industrial |
| Structure | A Type |
| Maximum working load | 90 kgs |
Minimum order quantity: 1 Unit
Specifications:
Available Height:
Available types :
₹ 16000 / Unit Get Latest Price
| Ladder Type | Platform Ladder |
| Working Height | 20 ft |
| Insulation Rating | 220 kV |
| Side Rail Material | FRP Aluminium |
| Material | MS |
| Step Material | Aluminium |
| Load Capacity | 180 kg |
| Brand | 360 Degree Global Equipments Pvt Ltd |
| Size | Section 66 x 32 x 3.18mm |
| Color | Red,Yellow,Green |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Structure | Step Ladder |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 8600 / Feet Get Latest Price
| Ladder Length | 9.6 m (32 ft) |
| Number Of Sections | 3 Section |
| Load Rating | 120 kg |
| Duty Rating | Industrial Duty |
| Operation Type | Rope And Pulley |
| Thickness | 66 x 32 x 3. 18mm |
| maximum working load | Maximum Working Load |
| Closing 8 feet | Extension 44 Feet (2 Sliding) |
| Brand | Zebrik |
| Warranty | 1 year |
| Material | Aluminium |
Minimum order quantity: 4 Feet
Features :
Available height:
Available types:
Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Height | 12 ft |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 81000 / Piece Get Latest Price
| Color | Aluminium |
| Size | 10 meter |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12000 / Unit Get Latest Price
| Ladder Type | Double Fold |
| Working Height | 10 ft |
| Number of Steps | 12 Step |
| Material | Aluminium |
| Foldable Sections | Single |
| Structure | Step Ladder |
| Brand | Zebrik |
| Is It Anti Corrosion | Anti Corrosion |
| Available Type | Skid proof round rungs, Skid proof fluted mullion |
| Is It Foldable | Foldable |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 11800 / Feet Get Latest Price
| Ladder Type | Extension Ladder |
| Working Height | 20 ft |
| Insulation Rating | 220 kV |
| Side Rail Material | FRP |
| Step Material | Aluminium |
| Load Capacity | 180 kg |
| Available Heights | 6,8,10,12,14,15,16,18,20, upto 24 in feet |
| Tubular Ladder | 3" wide steps |
| Round corrugated flutted pipe steps | 6,8,10,12,14,15,16,18,20, upto 24 in feet |
| Brand | Zebrik |
| Meterial | FRP |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 6 Feet
Product Description:
FRP Wall Support Ladder with Aluminium Steps
Aluminium made of HE 30 grade T6 temper HINDALCO make.
Description:
Specifications:
a). 3" wide steps(Tubular Ladder)
Available Heights:
6,8,10,12,14,15,16,18,20, upto 24 in feet
b). Round corrugated flutted pipe steps
Available Heights:
6,8,10,12,14,15,16,18,20, upto 24 in feet
c). 2 1⁄2" wide special box type steps
Available Heights:
6,8,10,12,14,15,16,18, upto 20 in feet
d). 3 1⁄2" wide special box type steps
Available Heights:
6,8,10, upto 12 in feet
e). 4 1⁄2" wide special box type steps
Available Heights:
6,8,10, upto 12 in feet
Sasi Kala (Sales Incharge)
360 Degree Global Equipments Private Limited
Door No.23, Plot No.1,2,3,4and5, Padasalai Street, Mel Ayanambakkam
Chennai - 600095, Tamil Nadu, India