Leading Manufacturer of aluminium tower scaffold, mobile scaffold tower, bridge type mobile aluminum scaffold tower, aluminium scaffold tower ladders, bridge way mobile aluminum scaffolding and facade access system cantilever scaffold from Chennai.
₹ 15400 / Unit Get Latest Price
| Working Height | 14.0 m |
| Platform Height | 3.0 m |
| Tower Width | 1.4 m |
| Color | Silver |
| Material | Aluminium |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Brand | Instafit |
| Wheels | 4 |
| Warranty | 1 year |
| Number Of Wheels | 4 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 17500 / Unit Get Latest Price
| Working Height | 16.0 m |
| Platform Height | 5.0 m |
| Tower Width | 1.2 m |
| Color | Aluminium |
| Material | Aluminium |
| Brand | Instafit |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
| MODEL | Platform Size mm | Platform Height mm |
| 135202 | 1350 X 2000 | 2000 |
| 135203 | 1350 X 2000 | 3000 |
| 135204 | 1350 X 2000 | 4000 |
| 135205 | 1350 X 2000 | 5000 |
| 135206 | 1350 X 2000 | 6000 |
| 135207 | 1350 X 2000 | 7000 |
| 135208 | 1350 X 2000 | 8000 |
| 135209 | 1350 X 2000 | 9000 |
| 135210 | 1350 X 2000 | 10000 |
| 135211 | 1350 X 2000 | 11000 |
| 135212 | 1350 X 2000 | 12000 |
| 135213 | 1350 X 2000 | 13000 |
| 135214 | 1350 X 2000 | 14000 |
| 135215 | 1350 X 2000 | 15000 |
₹ 73220 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Color | Silver |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Instafit |
| Warranty | 1 year |
Features:
| Minimum Order Quantity | 1 Pair |
| Dimension | 700 x 1000 mm, 700 x 1800 mm |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Color | Standard |
₹ 27200 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Color | Silver |
| Maximum Load | Customized based on Customers |
| Wheels | 4 |
| Brand | INSTAFIT |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 23220 / Unit Get Latest Price
| Working Height | 6 m (20 ft) |
| Width Type | Double Width |
| Usage/Application | Industrial |
| Platform Length | 1.8 m (6 ft) |
| Brand | Instafit |
| Load Capacity | 225 kg |
| Color | Silver |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Access Type | Ladder |
| Material | Aluminum |
| Features | Lockable Casters |
| Anti-Corrosion | Yes |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 24000 / Unit Get Latest Price
| Color | Silver |
| Material | Aluminium |
| Model Name/Number | Facade Access System Cantilever Scaffold |
| Country of Origin | Made in India |
| Working load | 680 Kg |
| Applications | Construction,Chemical |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 68000 / Unit Get Latest Price
| Working Height | 8 m (26 ft) |
| Width Type | Single Width |
| Color | Silver |
| Platform Length | 1.8 m (6 ft) |
| Load Capacity | 225 kg |
| Access Type | Ladder |
| Material | Aluminium |
| Warranty | 1 year |
| Number Of Wheels | 4 |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Following are the major features of this range:
Available height:
₹ 22000 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminum Alloys |
| Color | Aluminium |
| Brand | Instafit |
| Country of Origin | Made in India |
| Platform Size | 18" inch x 21" inch |
| Wheel | 8"inch To 12"inch Polymer Wheel |
| Non-Slip Tubing Steps | At 300mm Interval |
Minimum order quantity: 1 Unit
Backed by our in-depth industry expertise, we offer a wide range of Aluminium Scaffolding Ladder to our clients at industry leading prices. Our range provided in various specifications and meets the individual requirement of our clients.
Aluminium Ladders : Closed Height In Feet @ Extended Height In Feet
2 Section Double Mast
3 SECTION TRIPLE MAST
Specifications:
Note : We Manufacture Our All Product As Per Customer Requirement/Drawing.
₹ 25000 / Unit Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Color | Aluminium |
| Brand | instafit |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Available Height:
Sasi Kala (Sales Incharge)
360 Degree Global Equipments Private Limited
Door No.23, Plot No.1,2,3,4and5, Padasalai Street, Mel Ayanambakkam
Chennai - 600095, Tamil Nadu, India