Leading Manufacturer of cantilever lightweight scaffolding, alloy scaffold tower, aluminium scaffolding in chennai, double width aluminum scaffolding, 16 m (52 ft), double width scaffold without stair and stairway aluminum scaffolding system from Chennai.
₹ 19500 / Unit Get Latest Price
| Working Height | 6 m (20 ft) |
| Width Type | Double Width |
| Color | Silver |
| Platform Length | 1.8 m (6 ft) |
| Brand | Instafit |
| Load Capacity | 225 kg |
| Access Type | Ladder |
| Material | Aluminum |
| Wheels | 4 |
| Warranty | 1 Year |
| Anti-Corrosion | Yes |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 16800 / Unit Get Latest Price
| Working Height | 14.0 m |
| Platform Height | 5.0 m |
| Tower Width | 1.5 m |
| Color | Silver |
| Material | Aluminium |
| Portable | Yes |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Brand | Instafit |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Features:
Specifications:
Available height:
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Color | Silver |
| Load Capacity | 270kg |
| Height | 20 Feet |
| Warranty | 1 year |
| Size | 2mm - 14mm |
| Number Of Wheels | 4 |
| Usage/Application | building and commercial work |
₹ 155000 / Piece Get Latest Price
| Working Height | 16 m (52 ft) |
| Width Type | Double Width |
| Platform Length | 1.8 m (6 ft) |
| Load Capacity | 225 kg |
| Access Type | Ladder |
| Material | Aluminium |
| Features | Lockable Casters, Stabilizers, Guardrails, Toe Boards |
| Standard Compliance | EN 1004 |
₹ 116550 / Unit Get Latest Price
| Color | Silver |
| Brand | Instafit |
| Material | Aluminum |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 10 Meter |
| Width | Double |
| Meterial | Aluminium |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 10 Unit
₹ 17500 / Unit Get Latest Price
| Working Height | 6 m (20 ft) |
| Width Type | Double Width |
| Color | Silver |
| Platform Length | 1.8 m (6 ft) |
| Load Capacity | 225 kg |
| Access Type | Ladder |
| Wheels | 4 |
| Warranty | 1 Year |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Material | Aluminium |
| Brand | 360 Degree |
Minimum order quantity: 1 Unit
Available height:
Platform size:
₹ 27000 / Unit Get Latest Price
| Working Height | 6 m (20 ft) |
| Width Type | Double Width |
| Size | 50*2.0mm |
| Color | Silver |
| Height | 8-14m |
| Platform Length | 1.8 m (6 ft) |
| Load Capacity | 225 kg |
| Access Type | Ladder |
| Portable | Yes |
| Length | 2500/1900/1300/1000/700mm |
| Scaffolding Width | 100mm-600mm |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Brand | Instafit |
| Material | Aluminium |
Minimum order quantity: 1 Unit
Available Height:
Platform Size:
₹ 18000 / Unit Get Latest Price
| Working Height | 6 m (20 ft) |
| Width Type | Double Width |
| Platform Length | 1.8 m (6 ft) |
| Load Capacity | 225 kg |
| Access Type | Ladder |
| Dimension | Scaffold Width-1.35 M, Scaffold Length-2.00 M Platform Height-3.50 M To 14.10 M |
| Warranty | 1 Year |
| Condition | New |
| Portable | Yes |
| Brand | Instafit |
| Material | Aluminium |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 13700 / Unit Get Latest Price
| Working Height | 6 m (20 ft) |
| Scaffold Width | 1.35 m (Double) |
| Access Type | Ladder Access |
| Color | Silver |
| Platform Length | 1.8 m |
| Load Capacity (per platform) | 250 kg |
| Material Grade | Alloy 6061-T6 |
| Size | 2 meter x 0. 7 meter |
| Warranty | 1 Year |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Material | Aluminium |
| Brand | Instafit |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Features :
Available height:
₹ 21000 / Unit Get Latest Price
| Working Height | 9 m (30 ft) |
| Scaffold Width | 0.75 m (Narrow) |
| Access Type | Stairway Access |
| Platform Length | 2.5 m |
| Material | Aluminium |
| Load Capacity (per platform) | 275 kg |
| Material Grade | Alloy HE30 |
| Color | Silver |
| Warranty | 1 Year |
| Condition | New |
| Portable | Yes |
| Brand | Instafit |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 16200 / Unit Get Latest Price
| Color | Blue ,White |
| Condition | New |
| Portable | Yes |
| Brand | Instafit |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Features:
Excellent performance
Performance-oriented design
Fine finished
₹ 19000 / Set Get Latest Price
| Dimension | Scaffold Width-1.35 M, Scaffold Length-2.00 M Platform Height-3.50 M To 14.10 M |
| Wheels | 4 |
| Condition | New |
| Portable | Yes |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Brand | Instafit |
Minimum order quantity: 1 Set
Sasi Kala (Sales Incharge)
360 Degree Global Equipments Private Limited
Door No.23, Plot No.1,2,3,4and5, Padasalai Street, Mel Ayanambakkam
Chennai - 600095, Tamil Nadu, India