Prominent & Leading Manufacturer from Chennai, we offer telescopic tower ladder manufacturer in chennai, self support extension ladder rental, wall support ladder, aluminium wall mounted ladders, staircase ladder and aluminum wall supporting straight ladder.
₹ 2500 / Feet Get Latest Price
| Height | 50ft |
| Design Type | Horizontal |
| Ladder Type | A Type |
| Dimensions | 8 x 5 feet |
| Usage/Application | Industrial |
| Wheels | 5 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 8500 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Location/City | Pan India |
| Usage/Application | Industrial |
| Number of Items | 1 |
| Equipment Type | Self Support Extension Ladder |
| Rental Duration | <5 Days |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 7000 / Unit Get Latest Price
| Anodised | No |
| Ladder Type | Climbing, Step Ladder |
| Foldable | No |
| Warranty | 1 year |
| Dimensions (l x b x h) | 66 x 32 x 3. 18mm |
| Brand | Zebrik |
| Material | Alumnium |
Minimum order quantity: 1 Unit
Features:
Available height:
Available type :
₹ 22000 / Unit Get Latest Price
| Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Dimensions (l x b x h) | All |
| Anodised | Yes |
| Weight | Customized |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 47000 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Industrial |
| Ladder Type | Step Ladder |
| Size | All |
| I Deal In | New Only |
| Brand | 360 Degree |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Step Sizes:
Platform Sizes:
Available Heights(in feets):
₹ 2700 / Unit Get Latest Price
| Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Anodised | Yes |
| Ladder Type | Step Ladder |
| Available Type | Skid proof round rungs |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 13900 / Unit Get Latest Price
| Ladder Length | 12.0 m (40 ft) |
| Number Of Sections | 3 Section |
| Load Rating | 180 kg |
| Color | Silver |
| Height | 5-10 Feet |
| Material | Mild Steel |
| Duty Rating | Industrial Duty |
| Operation Type | Self Locking |
| Dimension | section 66 x 32 x 3. 18mm thickness of he 30 grade t6 temper. |
| Brand | Zerik |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Features :
Available height:
Available types:
₹ 9000 / Unit Get Latest Price
| Ladder Type | Climbing |
| Color | Silver |
| Material | Aluminium |
| Brand | Zebrik |
| Dimension | 66 x 32 x 3. 18mm thickness of he 30 grade t6 temper. |
| Usage/Application | Industral |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Features :
Available height:
Available types:
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Total Height | 25 ft (7.6 m) |
| Material | Aluminium |
| Load Capacity | 150 kg |
| Size(feet) | 8ft, 12ft |
| Dimension | Height 50F, Width 1F |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Max load(kilogram) | 90 kgs, 150 kg |
| Structure | Combination Ladders, Step Ladders |
Specifications:
Available height:
Available types:
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Height | 20ft |
| Design Type | Horizontal |
| Ladder Type | Self Supported Ladder |
| Dimensions | 8 x 5 feet |
| Wheels | 5 |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Material Handling |
| Brand | Zebrik |
| Equipment Type | Mechanical Equipment |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimensions (l x b x h) | All |
| Anodised | Yes |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10000 / Unit Get Latest Price
| Anodised | Yes |
| Brand | Zebrik |
| Weight | Standard |
| Dimensions (l x b x h) | All |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 17000 / Unit Get Latest Price
| Ladder Type | Wall Support Ladder |
| Material | Aluminum |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | 360 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 17000 / Unit Get Latest Price
| Total Height | 40 ft (12.2 m) |
| Load Capacity | 200 kg |
| Ladder Type | Extension Ladder |
| Height | 5-15 Feet |
| Design Type | Step Ladder |
| Step Type | Flat Step |
| Side Rail Section | I-Beam |
| Anodised | Yes |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 1 Unit
Available Height:
Available Types:
₹ 500 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Step | Five Steps |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
| Available Type | Skid proof fluted mullion, Skid proof round rungs |
| Structure | Combination Ladders |
Minimum order quantity: 1 Unit
Available height:
Available type:
₹ 13456 / Unit Get Latest Price
| Structure | Step Ladder |
| Technique | Hot Rolled |
| Material | Steel |
| I Deal In | New Only |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Step | Five Steps |
| Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Industrial |
| Available Type | Skid Proof Fluted Mullion ,Skid Proof Round Rungs |
| Color | Silver |
| Maximum Working Load | 90 Kgs |
| Available Height | 4 Feet to 24 Feet |
₹ 12000 / Unit Get Latest Price
| Total Height | 40 ft (12.2 m) |
| Load Capacity | 200 kg |
| Ladder Type | Extension Ladder |
| Design Type | Step Ladder |
| Usage/Application | Industrial |
| Step Type | Round Rung |
| Side Rail Section | I-Beam |
| Anodised | Yes |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 1 Unit
Technical Detail:
Sasi Kala (Sales Incharge)
360 Degree Global Equipments Private Limited
Door No.23, Plot No.1,2,3,4and5, Padasalai Street, Mel Ayanambakkam
Chennai - 600095, Tamil Nadu, India