Pioneers in the industry, we offer a type ladder, frp a type industrial ladders, a type ladder hire, a type extension ladder, a type aluminium ladder and domestic a type ladder from India.
₹ 4200 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Zebrik |
| Structure | Step Ladder |
| Country of Origin | Made in India |
| Maximum working load | 90 kgs |
| Hidalco make | step made up of of 26mm x 3 mm thickness |
| Available height | 4 to 20 feet |
Minimum order quantity: 1 Unit
Available height:
Available types :
₹ 11800 / Feet Get Latest Price
| Ladder Type | Step Ladder |
| Heights: | 6,8,10,12,14,15,16,18,20, upto 24 in feet |
| Brand | Zebrik |
| Type | FRP |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Colour | Yellow |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 8 Feet
₹ 500 / Unit Get Latest Price
| Ladder Type | Tower Ladder |
| Total Height | 24 ft |
| Load Capacity | 200 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Number of Steps | 10 |
| Application/Usage | Industrial |
| Scaffold Type | Supported |
| Material | Aluminum |
| Equipment Type | A Type Ladder |
| Number of Items | 1 |
| Maximum Height Needed | <15 Feet |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 17000 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Color | Silver |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Usage/Application | Industral |
| Structure | A Type |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
We are suppliers of A Type Extension Ladder.
Features :
Available height:
Available types:
₹ 4300 / Feet Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Usage/Application | Industrial |
| Anodised | Yes |
| Ladder Type | Step Ladder |
| Weight | 200 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Feet
Specifications:
₹ 800 / Feet Get Latest Price
| Size | 26mm x 3 mm thickness |
| Color | Silver |
| Brand | zebrik |
| Material | Aluminium |
| Meterial | Aluminium |
| Warranty | 1 Year |
Description:
Specifications:
a). Front side with 65mm wide special box type steps back side 'L' angle support
Available Heights:
5,6,8,10,12,14,15,16,18, 20 in feet
b). Front side with 65mm wide special box type steps back side round corrugated flutted pipe steps
Available Heights:
5,6,8,10,12,14,15,16,18, 20 in feet
c). Front and back side with 65mm special mullion box type steps
Available Heights:
5,6,8,10,12,14,15,16,18, 20 in feet
₹ 2800 / Feet Get Latest Price
| Color | Silver |
| Anodised | Yes |
| Weight | 25KG |
| Load bearing capacity | 150 Kgs |
| Foldable | Yes |
| Dimensions (l x b x h) | Minimum 4 feet , maximum 20 feet |
| Brand | Zebrik |
| Warranty | 1 year |
| Number Of Wheels | No |
| Material | Alumnium |
Minimum order quantity: 4 Feet
Specifications:
Available height:
Available types :
Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 800 / Feet Get Latest Price
| Ladder Type | Step Ladder |
| Working Height | 18 ft |
| Load Capacity | 250 kg |
| Material | Aluminium |
| Usage Area | Power Plant, Chemical Plant, Factory, Oil Gas, Construction, Warehouse |
| Mounting Type | Fixed Vertical |
| Color | Silver |
| Brand | Zebrik |
| Country of Origin | Made in India |
| Meterial | Aluminium |
| Condition | New |
| Warranty | 1 Year |
Sasi Kala (Sales Incharge)
360 Degree Global Equipments Private Limited
Door No.23, Plot No.1,2,3,4and5, Padasalai Street, Mel Ayanambakkam
Chennai - 600095, Tamil Nadu, India