Manufacturer of a wide range of products which include aluminium self supporting extension ladders, self support ladder hire and self support ladder rental services.
₹ 14000 / Unit Get Latest Price
| Load Capacity | 200 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Ladder Type | Self Support |
| Anodised | Yes |
| Material | Aluminium |
| Is It Adjustable | Adjustable |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 800 / Unit Get Latest Price
| Ladder Type | Self-Support Extension |
| Height | 18 ft (5.4 m) |
| Load Capacity | 200 kg |
| Climbing Side | Two-Sided |
| Step Type | Round Step (Pipe) |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | HE 30 grade T6 |
| Equipment Type | Ladder |
| Maximum working load | 90 kgs |
| Rental Duration | >1 Week |
| Step thickness | 26mm x 3mm |
Minimum order quantity: 1 Unit
Features:
Available height:
Available types:
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Application/Usage | Construction |
| Rental Duration | <5 Days |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Zebrik |
| Equipment Type | Mechanical Equipment |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sasi Kala (Sales Incharge)
360 Degree Global Equipments Private Limited
Door No.23, Plot No.1,2,3,4and5, Padasalai Street, Mel Ayanambakkam
Chennai - 600095, Tamil Nadu, India