Manufacturer & Exporter of a wide range of products which include Aluminium Scaffold Rental Services such as Aluminum Mobile Tower Scaffold Hire and Tower Scaffold Hire.
₹ 97250 / Meter Get Latest Price
| Working Height | 14 m (46 ft) |
| Width Type | Double Width |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Height | 4 Meter |
| Width | Single |
| Brand | Instafit |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 4 Meter
Product Description:We have gained expertise in offering a quality approved array of Aluminum Double Width Mobile Scaffold without Stair. The Mobile Double Width Scaffold Towers we offer is known for their precise use. These products are tested for their quality before being dispatched in the market.
Features:
₹ 78000 / Unit Get Latest Price
| Color | SIlver |
| Warranty | 1 year |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Condition | New |
| Portable | Yes |
| Brand | Instafit |
| Material | Aluminum |
| Meterial | Aluminium |
| Type | Mobile |
Minimum order quantity: 1 Unit
Features
Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Height | 12 ft |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 26700 / Unit Get Latest Price
| Working Height | 6 m (20 ft) |
| Width Type | Double Width |
| Platform Length | 1.8 m (6 ft) |
| Load Capacity | 225 kg |
| Access Type | Ladder |
| Color | Silver |
| Warranty | 1 year |
| Material | Aluminium |
| Condition | New |
| Portable | Yes |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Brand | Instafit |
| Meterial | Aluminium |
| Anti Corrosion | Yes |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 2500 / Unit Get Latest Price
| Scaffold Type | Suspended, Rolling, Mobile, Supported |
| Location/City | Pan India |
| Application/Usage | Industrial |
| Number of Items | 1 |
| Maximum Height Needed | <25 Feet |
| Material | Aluminium |
Minimum order quantity: 1 Unit
All pipes are made up of aluminum alloy he 30 grade t6 temper.
Hindalco make : step made up of 50mm od 2. 5mm thickness
H frame height 2000mm width 1350 mm
Cabin height 1000mm width 1350 mm
Platform size 580mm x 1690 mm with aluminum chequred sheet
Stairway tube size 25mm x 75mm height 2500mm 8 steps width 3 “
Hand rails / horizontal bar/ diagonal bar dia 50mm x 2mm thickness
Ii “u” clamp, nylon wheels with foot brake systems
Outer trigger for four side corner (if necessary)
Non slip, extra grip flat corrugated mullion steps
High quality leg grip chequred sheet for top of the platform
Maximum working load : 270 kgs
Available height:
Platform size:
₹ 1200 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Location/City | Pan India |
| Application/Usage | Industrial |
| Maximum Height Needed | >25 Feet |
| Cup Lock Type | Rolling |
| Brand | Instafit |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 2000 / Hour Get Latest Price
| Minimum Rental Duration | For more than one week |
| Material | Aluminium |
| Location/City | Pan India |
| Application/Usage | Industrial |
| Maximum Height Needed | >25 Feet |
| Cup Lock Type | Rolling |
Sasi Kala (Sales Incharge)
360 Degree Global Equipments Private Limited
Door No.23, Plot No.1,2,3,4and5, Padasalai Street, Mel Ayanambakkam
Chennai - 600095, Tamil Nadu, India